Péntek délután a makói könyvtárban mutatták be az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulójára készült kötetet.
Major Zsuzsanna – Makó
– A történelmet emberek hozzák létre azzal, hogy vannak, gyűlölnek és szeretnek, élnek és halnak. Utódaik, amennyiben fontosnak tartják, leírják, hogy elődeik szerintük mit miért cselekedtek – ezekkel a sorokkal kezdődik az Emlékkönyv, amit ajándékba kapott meg mindenki a kötet bemutatóján.
A könyv azért is érdekes, mert olyan történeteket tartalmaz, amelyekről sokáig nem mertek beszélni az emberek, mert féltek. A könyv a makói önkormányzat támogatásával, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége Makói Szervezetének kezdeményezésére jött létre. Az interjúkat Jámbor Zoltán készítette, aki maga is jelen volt a kötet bemutatóján, feleségével Jámborné Balogh Tündével, aki a szerkesztési feladatokat látta el.
– Voltak, akik féltek, nem beszéltek a történtekről – mondta Jámborné Balogh Tünde, a bemutatón. – A nők, ha kellett felültek a bakra és szállítást vállaltak, férfimódra álltak helyet, az elhurcolt férjeik helyett. Milyen nehéz lehetett, amikor jöttek a végrehajtók és elvitték a gyerek alól a takarót – mesélte, ugyanis ilyesmit is mondtak az interjúkban.
Tóth Ferenc, nyugalmazott múzeumigazgató makói emlékeiről mesélt Szikszai Zsuzsanna múzeumigazgató kérdéseire válaszolva. A bemutatón előtt a könyvet Halmágyi Pál, volt múzeumigazgató ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. A bemutatóval egy időben kiállítás is nyílt a múzeum első emeletén, 1956-os témában. Itt azokat a képeket is kitették, amiket Feri bácsi készített a gimnázium ablakából, akkor ott volt tanár.
Tóth Ferenc elmondta, amikor gimnáziumi tanár volt, összejártak a kollégákkal beszélgetni a tanáriba, bár tanítási szünet volt. – Később, volt olyan diák, aki szólt, hogy: tanárnő, nekem ne tessék politikáról beszélni, mert jelentenem kell – idézte fel emlékeit.
A kötetet Endrész Erzsébet lektorálta, a nyomdai előkészítést Cs. Tóth Gabriella végezte. A borítót Banyó István fotóinak felhasználásával Oláh Nóra tervezte, felelős kiadója Szikszai Zsuzsanna, kiadója a városi könyvtár.
Galériánk innen lapozható: